زمان جاری : سه شنبه 15 اسفند 1402 - 4:51 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

تعداد بازدید 24
نویسنده پیام
nyusha
آنلاین

ارسال‌ها : 269
عضویت: 5 /8 /1399
محل زندگی: تهران
سن: 22
بی اختیاری مدفوع نشانه چیست و چگونه درمان میشود؟ {علت و دکتر}
بی اختیاری مدفوع یا نشت مدفوع از مقعد شامل ناتوانی در کنترل خروج مدفوع از رکتوم و یا مقعد است، که شامل درجات متعددی می باشد. این عدم کنترل می‌تواند شامل خروج گاز از روده، مدفوع آبکی و یا مدفوع جامد باشد. این عارضه بیماری خجالت آوری است که وابسته به عوامل متعددی روی می دهد و در هر دو جنس قابل مشاهده میباشد.

با این حال بیشتر زنان را درگیر می کند زیرا زایمان یکی از عوامل مهم در ایجاد این بیماری به شمار می رود. به علاوه اسهال و یبوست‌های مکرر از دیگر عوامل ایجاد کننده این عارضه به شمار می روند. این عارضه تهدید کننده زندگی نیست اما کیفیت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

در این مقاله از سایت کلینیک مهنا به بررسی درمان بی اختیاری مدفوع و دلایل متعدد آن می پردازیم.

علت بی اختیاری مدفوع چیست؟
اعصاب و عضلات زیادی در ناحیه‌ی مقعد وجود دارند که با یکدیگر همکاری می کنند و هنگامی که راست روده یا رکتوم پر می شود، اعصاب سیگنالی را به مغز میفرستند. در زمانی که بی اختیاری در دفع ایجاد می شود، یعنی اعصاب و عضلات به درستی با یکدیگر همکاری نمی کنند و موجب عدم کنترل در دفع می‌شود. عوامل متعددی می‌توانند در بروز این مشکل دخیل باشند، که از جمله آنها می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

علت نشت مدفوع از مقعد
یبوست: ابتلا به یبوست یا مدفوع متراکم یکی از شایع ترین عواملی است که موجب بروز این عارضه می شود. زیرا مدفوع متراکم عضلات رکتوم را ضعیف می نماید و وقتی مدفوع آبکی است این عضلات توانایی نگهداری آن را نخواهند داشت در نتیجه مدفوع نشت می کند.
اسهال : یکی از شایع ترین عوامل است زیرا عضلات رکتوم برخی از افراد ضعیف است و توانایی نگهداری مدفوع آبکی را ندارد.
سندروم روده تحریک پذیر (IBS) : این بیماری باعث اسهال و یبوست های مکرر می شود، و از این طریق زمینه را برای ابتلا به این مشکل فراهم می‌کند.
بواسیر یا هموروئید : زمانی که هموروئید ملتهب می شود، اسفنکتر مقعد به طور کامل بسته نشده در نتیجه بی اختیاری در دفع پدید می آید.
آسیب به عضلات اسفنکتر : هرگونه آسیب به این عضلات می تواند سبب پدید آمدن این عارضه گردد، این آسیب می تواند ناشی از افزایش سن، زایمان واژینال سخت، جراحی هایی مثل هموروئیدکتومی یا اسفنکتروتومی، پرتو درمانی و ..روی دهد.
پرولاپس رکتوم: این شرایط موجب بیرون زدگی بافت مقعد و به دنبال آن ناتوانی در کنترل مدفوع می‌گردد.
محدودیت حرکتی : افرادی که برای حرکت نیازمند کمک دیگران هستند می توانند در عین سلامت عضلات مقعد دچار بی اختیاری در دفع شوند.
بیماری التهابی روده : ابتلا به کرون، کولیت و زخم مقعد، موجب می شود دیواره راست روده کشش لازم را نداشته باشد در نتیجه فرد به این بیماری مبتلا گردد.
jarahlaser.com بیماری های مزمن : مثل دیابت، اسکلروز، سکته و ضربه‌ی نخاعی و اختلالات سیستم عصبی
رکتوسل : پیش روی راست روده در واژن می تواند موجب بروز این عارضه گردد.
ناهنجاری های مادرزادی : برخی از ناهنجاری‌های نادر مثل اسپینا بیفیدا و میلومننگوسل با آسیب طناب نخاعی از عوامل این بیماری است.
آلزایمر : این بیماری در مراحل انتهایی خود می‌تواند موجب ابتلا به دفع غیر ارادی در فرد گردد.
سرطان مقعد : ایجاد تومور در رکتوم می تواند به عضلات این ناحیه آسیب وارد نموده و موجب ناتوانی در کنترل مدفوع گردد.
مصرف طولانی مدت ملین ها
یکشنبه 01 بهمن 1402 - 23:08
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

پاسخ ها


برای نمایش پاسخ جدید نیازی به رفرش صفحه نیست روی تازه سازی پاسخ ها کلیک کنید !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :